Grāmatā : „Tuvo Austrumu civilizācija: arābi, islāms, halifāts” profesors aplūko islāma izcelsmi un attīstību līdz pat mūsdienām. Autors rūpīgi izvērtē vēsturiskos apstākļus, kādos arābu zemēs radās islāms, tā galvenos virzienus, arābu valstīs notiekošos politiskos procesus un to ietekmi uz mācības attīstību, kā arī turku, mongoļu un citu tautu pienesumu musulmaņu kultūrā. Grāmata var kalpot kā enciklopēdija visiem, kas vēlas saprast musulmaņu pasauli un tās domāšanas veidu.
Otrs izdevums „Tuvo Austrumu civilizācija: Osmaņu impērija” ir veltīts Turcijas vēsturei. Zīmīgi, ka tieši šī valsts sintezēja musulmaņu un eiropiešu kultūras mantojumu un šādas tradīcijas turpina vēl šodien. Profesors iepazīstina ar Osmaņu dzimtas radītās turku impērijas izcelsmi, tās tradīciju veidošanos un sakariem ar Eiropas valstīm.
Kādus secinājumus var izdarīt lasītājs? Daudziem pārsteigums būs tas, cik patiesībā tuvas ir kristīgā mācība un musulmaņu atziņas, jo abas saista kopīga izcelsme no jūdaistu mācībām. Pārsteigums būs arī tas, cik daudz seno grieķu un romiešu idejas ir saplūdušas ar islāma idejām vai pat veicinājušās to rašanos. Tāpat ir grūti pārvērtēt musulmaņu pasaules lomu viduslaiku Eiropas kultūras attīstībā. Iespējams, ka nāksies pārvērtēt priekšstatus, kas veidojušies par musulmaņu ģimeni un vērtībām. Protams, nepamanīta nepaliks arī musulmaņu atziņa, ka viņu mācība ir pēdējā un vienīgā spēkā esošā derība ar visvareno, tātad- mūsdienīgākā no visām reliģijām.
Autors, lai gan to neizvirza par savu uzdevumu, netieši sniedz atbildi arī uz jautājumu, kāpēc mūsdienās musulmaņu pasaulē notiek radikalizācija. Šis jautājums var interesēt ikvienu lasītāju.
Autori:Leons Taivans