112 lpp
ISBN 978-9984-46-403-9
Metodiskie materiāli ir domāti pirmsskolai vadlīnijās (MK noteikumi Nr. 716, 21.11.2018.) noteiktā mācību satura dabaszinību jomā apguvei. Tos veidojot, ir ievērota projektā „Kompetenču pieeja mācību saturā” izstrādātā pirmsskolas mācību programma.
Uz kompetenču attīstību balstītā pieeja paredz to, ka bērni dabaszinību pamatus apgūst pēc iespējas reālā vidē, tas ir- vērojot to, kas notiek viņu apkārtnē. Tomēr mācību process var būt sekmīgs tikai un vienīgi tad, ja bērns izdara secinājumus no novērotā. Lai tā notiktu, viņam ir nepieciešams arī grafiskais materiāls, kurš veicina likumsakarību uztveri, jo ne visu bērns spēj novērot un uztvert savā apkārtnē. Ar dažām parādībām, piemēram, nav iespējams saskarties ziemā, kas ir aktīvākais mācību laiks, bet citām (augu audzēšanai, debess ķermeņu un gadalaiku novērojumiem) no bērna viedokļa ir vajadzīgs ļoti ilgs laiks.
Komplektu veido (1) grāmata ar izziņas materiāliem, idejām darbībai un attēliem sasniegumu vērtējumam, (2) darba burtnīca ar grafiskiem materiāliem, kurus bērni var izmantot, vizualizējot savas atziņas.
Grāmatas pirmā nodaļa „Mēs un apkārtne” ir veltīta intereses rosināšanai par savu apkārtni. Bērni noskaidro, ka apkārt ir parādības, kuras ir svarīgi iepazīt.
Otrā nodaļa „Zemes dāvanas” veltīta nedzīvajai dabai, nākamā nodaļa „Dzīvā daba”- dzīvu būtņu īpašību atklāšanai. Ceturtā nodaļa „Kā viss mainās” aplūko pārmaiņas diennaktī, gadalaikos un mainoties laika apstākļiem, bet piektā nodaļa „Es un daba”- cilvēka un dabas attiecības.
Grāmatas sadaļas veido divi atvērumi. Vienā apkopotas ilustrācijas, kas mudina bērnu iepazīt galvenās likumsakarības, otrais ir veltīts dažādām darbībām.
Grāmatas noslēgumā ievietots metodisks materiāls, kas skaidro arī kompetenču pieejas būtību.
Ilustratīvo materiālu skolotājs var izmantot darbā 1. mācību posmā ar 1,5- 3 gadus veciem bērniem, bet sistemātiski ar tiem var strādāt rotaļnodarbībās 2. posmā (3-5 gadi) un 3. posmā (5-6 gadi).
Mācību komplekta uzdevums ir rosināt bērnu izzināt apkārtni un uzdot jautājumus. Tāpēc nav nepieciešams, lai bērns pilnībā izpildītu visus materiālā ietvertos uzdevumus un zinātniski korekti atbildētu uz visiem jautājumiem. Būtiski ir, lai uzdevumi un jautājumi rosinātu vēlmi pētīt un atklāt.
Autori:Vilnis Purēns